CZAS PRACY, PROGRAMY, POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku

w godzinach 6:00 - 17:00 przez 11 miesięcy w roku.

W okresie wakacji letnich przedszkole pracuje jeden miesiąc.

W roku szkolnym 2023/2024 jest to miesiąc lipiec .

W sierpniu 2024 roku, gdy przedszkole jest nieczynne

dyżur wakacyjny pełni Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 6 "Modraczek", które przyjmuje naszych wychowanków.

Przedszkole realizuje w pracy opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznej "Od przedszkolaka do pierwszaka" I. Broda zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego zatwierdzoną przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Program stwarza możliwość całościowego procesu edukacyjnego, wspomagającego rozwój pełnej osobowości dziecka. Daje nauczycielowi pełną swobodę działań, nie ogranicza inwencji i nie pozbawia możliwości wyboru. Stwarza nauczycielowi możliwość przemyślanego doboru treści do autentycznych możliwości rozwojowych wychowanków.

Pracę wychowawczą opieramy nProgramie Wychowawczym Przedszkola - „Prawda, Dobro, Piękno” przygotowanym specjalnie dla naszej placówki, który uwzględnia potrzeby całej społeczności przedszkolnej: dzieci, pracowników, rodziców oraz środowiska. Ma za zadanie określać jakie normy postępowania, zachowania, są pożądane, aby dziecko umiało funkcjonować w środowisku zgodnie z przyjętymi normami społecznymi.

Program jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego i zarządzeniem w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej.

W centrum pracy wychowawczej i profilaktyki znajdują się zajęcia mające na celu dostrzec i rozwinąć nawet drobne zdolności w każdym dziecku, aby mogło poczuć się ważnym i docenionym.

Zindywidualizowany program dostosowany do możliwości dziecka, jest szansą dla najzdolniejszych, ale i dla tych, którzy mają trudności w opanowaniu zadań wychowawczych.

Realizujemy także programy – projekty opracowane przez nauczycielki naszego przedszkola i dopuszczone do użytku przez Dyrekcję przedszkola, które wspomagają rozwój dziecka i rozwijają jego zainteresowania.

• Program profilaktyczny "Żyj bezpiecznie przedszkolaku"
          • "Żyj bezpiecznie przedszkolaku"
          • Program nauczania religii "Wędrujemy z Bogiem"
          • " Mali ekolodzy" - przedszkolny program edukacji ekologicznej
          • Program czytelniczy " Przedszkolak mały w baśni zakochany"
          • Program edukacji regionalnej " My Kociewiacy"
          • Program profilaktyki i terapii logopedycznej " Mówię poprawnie"

Przedszkole realizuje również własne innowacje pedagogiczne:

- "Klik" - innowacja edukacyjna dla dzieci w wieku przedszkolnym w obszarze edukacji multimedialnej.

- "Przygoda z teatrem"

"Raz, dwa, trzy. Do rytmu tańczymy i my"

Realizujemy projekt edukacyjny „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

Praca nauczycieli w naszym przedszkolu polega na poszukiwaniu najcenniejszych metod albo wybieraniu spośród metod tych elementów, które najbardziej nadają się do zastosowania wobec indywidualności i niepowtarzalności każdego dziecka.

Aktywność twórcza naszych przedszkolaków i samodzielne dochodzenie do celu sprzyja pogłębieniu zdobywanej przez nich wiedzy. Dlatego preferujemy w naszej codziennej pracy twórcze metody dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci i rozwijające ich wszechstronną aktywność.

• E. Gruszczyk-Kolczyńską (Metoda edukacji Matematycznej)
          • W. Sherborne (Metoda Ruchu Rozwijającego)
          • Orffa i Labana (Metoda gimnastyki twórczej – ekspresyjnej)
          • Irena Majchrzak ( Odimienna metoda czytania)
          • Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA (Pedagogika zabawy)
          • M. Bogdanowicz (Metoda Dobrego Startu)

Ważne dla nas jest to, że poprzez aktywną zabawę dzieci pokonują zarówno trudności intelektualne, jak i emocjonalne. Przez zmaganie z trudnościami każde dziecko buduje wiarę we własne siły, która tak bardzo pomaga mu w wytrwaniu i osiągnięciu celu. Poza tym stosowanie takich metod w naszej przedszkolnej pracy uatrakcyjnia zajęcia i dostarcza wiele radości naszym wychowankom a aktywna zabawa ułatwia też wzajemną komunikację oraz stwarza sympatyczny klimat we wszystkich grupach.

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

KIEDY TWOJE DZIECKO MOŻE OTRZYMAĆ POMOC

PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNĄ?

Twoje dziecko może otrzymać pomoc, jeśli:

- jest szczególnie uzdolnione

-jest dzieckiem z niepełnosprawnością, (słabosłyszącym, niesłyszącym, słabowidzącym, niewidomym, z niepełnosprawnością ruchową, w t z afazją z upośledzeniem w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi)

- ma orzeczenie z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym lub niedostosowanie społeczne

- jest przewlekle chore

- za zaburzenia komunikacji językowej (np.: problem z artykulacją niektórych głosek, zaburzenia płynności tempa mowy, problem w tworzeniu dłuższych wypowiedzi)

- znalazło się w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej

- ma orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego i jest w sytuacji wymagającej dodatkowego wsparcia

- ma innego rodzaju trudności wpływające na jego funkcjonowanie w szkole i nauczyciele zdecydują, że należy mu pomóc – wtedy żaden dokument nie jest potrzebny